27 Stycznia 1945 wyzwolono obóz Auschwitz. 10 dni wcześniej rozpoczęły się marsze śmierci. 

12 stycznia 2024

27 stycznia 1945 Alianci wyzwalają obóz koncentracyjny Auschwitz. Dziesięć dni wcześniej hitlerowcy rozpoczęli ewakuację, zwaną dziś Marszem Śmierci.
27 Stycznia 1945 wyzwolono obóz Auschwitz. 10 dni wcześniej rozpoczęły się marsze śmierci. 
12 stycznia 2024

27 Stycznia 1945 wyzwolono obóz Auschwitz. 10 dni wcześniej rozpoczęły się marsze śmierci. 

Marsze Śmierci

Termin "Marsze Śmierci" odnosi się do przerażającej przymusowej ewakuacji więźniów z niemieckich obozów koncentracyjnych. Gdy pod koniec 1944 roku i na początku 1945 roku zbliżała się ofensywa Armii Czerwonej władze nazistowskie postanowiły ewakuować więźniów z różnych niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym tych w Polsce. Ich celem było przeniesienie przymusowych pracowników do "bezpiecznych" hitlerowskich obozów. 

Więźniowie, silnie osłabieni przeżyciem brutalnych warunków obozów i wyczerpującej przymusowej pracy, byli zmuszeni do udania się w trudne podróże w ekstremalnych warunkach zimowych do innych obozów w Niemczech. Więźniowie byli zmuszeni do marszu na nieludzkie odległości bez odpowiedniego przygotowania. 

Warunki podczas marszów śmierci były przerażające. Setki więźniów umierało po drodze, źle przygotowani na surową zimową pogodę, często ubrani w podarte ubrania, które nie chroniły przed zimnem. Ich skromne racje żywnościowe składały się z małego kawałka chleba i odrobiny konserwy, ledwo wystarczających na przymusowe marsze. Liczba ofiar była tragicznie wysoka. Nie tylko z powodu z powodu złego stanu więźniów, braku zaopatrzenia, przenikliwego chłodu, ale i z powodu masowych egzekucji przeprowadzanych podczas marszu. Ucieczka była niemal niemożliwa, ponieważ ci, którzy próbowali, często byli rozstrzeliwani przez uzbrojonych strażników. Także pozostawanie w tyle groziło rozstrzelaniem. Wielu z tych, którzy przeżyli marsze śmierci, później zginęło w obozach w głębi rzeszy.

Niektóre z najbardziej brutalnych marszów śmierci miały miejsce z obozów koncentracyjnych takich jak KL Auschwitz-Birkenau, KL Gross-Rosen, KL Stutthof i KL Lublin (Majdanek), przy czym ten ostatni był pierwszym obozem na ziemiach polski, który doświadczył takich marszów. 

Styczeń 1945: Marsz Śmierci z Auschwitz - Największego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego 

Marsz śmierci z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, jest jednym z najbardziej znanych. 17 stycznia 1945 r, gdy siły radzieckie zbliżały się do obozu, około 56 000 więźniów zostało wyznaczonych przez strażników SS do opuszczenia KL Auschwitz i jego podobozów. Trasa marszu liczyła około 60 kilometrów, które musiały pokonać kolumny więźniów by dotrzeć do stacji kolejowej we Wodzisławie Śląskim, skąd mieli zostać przewiezieni w wagonach towarowych w głąb Niemiec. Oficjalnie z obozu mieli być wyprowadzeni więźniowie zdolni do pracy. Jednak wielu więźniów Auschwitz, zbyt słabych by przetrwali marsz, w obawie przed egzekucją, desperacko próbowało znaleźć się w kolumnach ewakuacyjnych.  Zima była wyjątkowo zimna i śnieżna, a więźniowie, często ubrani w łachmany, które nie chroniły przed zimnem, nie byli przygotowani na taką podróż. Marsz w takich warunkach pochłonął tysiące żyć więźniów Kl Auschwitz.
Na samej tylko trasie znaleziono ciała około 600 więźniów, a jeszcze więcej zostało zastrzelonych przez strażników SS podczas egzekucji i pochowanych w masowych grobach. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła jeszcze bardziej, gdy więźniowie zostali zmuszeni do podróżowania otwartymi wagonami kolejowymi, gdzie musieli wytrzymać mroźne temperatury w drodze do innych obozów koncentracyjnych. Co najmniej 9 000 więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz zmarło podczas Marszów Śmierci, a niektórzy badacze uważają, że liczba ta mogła nawet osiągnąć 15 000.

Więźniowie Pozostający w Obozie: 27 stycznia 1945 roku Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau

W połowie stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Od 17 do 21 stycznia około 56 tysięcy więźniów zostało wyprowadzonych z Auschwitz i jego podobozów.

20 stycznia 1945 roku SS wysadziło w powietrze krematoria II i III, a 26 stycznia – na jeden dzień przed przybyciem sił alianckich do kompleksu obozów koncentracyjnych Auschwitz – zniszczono również w pełni operacyjne do tego czasu krematorium V. 23 stycznia barak zwany „Kanada II”, gdzie przechowywano mienie zabrane ofiarom, został podpalony. W tej niepewnej sytuacji około 9 000 pozostałych więźniów, głównie ciężko chorych i wyczerpanych, pozostało w głównym obozie Auschwitz I, Birkenau (Auschwitz II) i w podobozach. Ze względu na swój stan zdrowia nie nadawali się do ewakuacji pieszej, więc SS miało zamiar ich wymordować, zanim dojdzie do wyzwolenia obozu koncentracyjnego. Na szczęście większość z nich uniknęła zagłady dzięki zbiegowi okoliczności.

Pomiędzy wyjściem ostatnich kolumn ewakuacyjnych a przybyciem Armii Radzieckiej SS dokonało masakr w obozie, szczególnie w podobozach: „Fürstengrube” w Wesołej, „Tschechowitz-Vacuum” w Czechowicach i „Blechhammer” w Blachowni Śląskiej, co doprowadziło do śmierci około 700 więźniów, w większości Żydów.

27 stycznia 1945 roku nadzieja na odzyskanie wolności stała się rzeczywistością, gdy wojska radzieckie wyzwoliły około 7 000 ocalałych więźniów. Więźniowie w lepszym stanie fizycznym opuścili obóz i wrócili do swoich rodzin, ale wielu z nich wciąż potrzebowało pomocy medycznej, która niestety nie zawsze była wystarczająca.

Przeszukując teren, żołnierze radzieccy natknęli się na ciała więźniów zastrzelonych przez SS podczas odwrotu z obozu Auschwitz, jak również na osoby, które zmarły z głodu lub z wycieńczenia. To nie były jedyne ślady zbrodni, jakie odkryli, tylko wierzchołek góry lodowej ukrytej za murami obozów zagłady. Na pamiątkę tych wydarzeń, co roku 27 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, na którym corocznie pojawiają się ocalali z Holokaustu, byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau oraz delegacje państwowe z całego świata.

Pamięć o Holokauście

Marsze śmierci pozostawiły niezatarty ślad w historii, symbolizując skrajne okrucieństwo reżimu nazistowskiego i cierpienie jego ofiar. Te wydarzenia przyczyniły się do ogromnej liczby ofiar Holokaustu i służą jako mroczne przypomnienie o zbrodniach, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej.

Oprócz zbliżającej się rocznicy wyzwolenia Auschwitz istnieje również inna okazja do upamiętnienia ofiar - Marsz Żywych, organizowany od 1988 roku. Jest to coroczny program edukacyjny, który przyciąga studentów z całego świata do Polski, gdzie uczą się o Holokauście. Kulminacją tego programu są uroczystości w Oświęcimiu. Marsze odbywają się tradycyjnie według kalendarza żydowskiego w Dniu Pamięci o Holokauście, który zawsze przypada na 27. dzień miesiąca Nisan (odpowiadający marcowi-kwietniowi w kalendarzu gregoriańskim). W tym dniu tysiące uczestników maszeruje w ciszy z Auschwitz do Birkenau.

Młodzi ludzie biorący udział w Marszu Żywych chcą oddać hołd pamięci wszystkich, którzy zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Nazwa "Marsz Żywych" jest parafrazą "marszów śmierci". W przeciwieństwie do marszów śmierci, które symbolizują ucisk i zagładę, Marsz Żywych ma na celu zademonstrowanie trwania Narodu Żydowskiego, pomimo prób jego eksterminacji przez nazistów.

Marsze śmierci reprezentują mroczny rozdział w historii, pokazując skrajne okrucieństwo reżimu nazistowskiego podczas II Wojny Światowej. Te tragiczne wydarzenia, w których tysiące więźniów były zmuszone do nieludzkich marszów w ekstremalnych warunkach zimowych, często prowadzących do śmierci z wycieńczenia, głodu i egzekucji. Z okazji nadchodzącej rocznicy warto zastanowić się nad tą historią, aby uczcić pamięć ofiar tych zbrodni przeciwko ludzkości i zapobiec zapomnieniu tych przerażających wydarzeń.

Wstecz

Dodaj komentarz

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisać swoje imię
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...