Auschwitz I - były obóz koncentracyjny

Przegląd

Obóz koncentracyjny Auschwitz I wchodzi w skład Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to najlepiej zachowana część całego kompleksu obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu

Obóz koncentracyjny Auschwitz I wchodzi w skład Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to najlepiej zachowana część całego kompleksu obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, miejsca będącego symbolem wojny, terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Zwiedzającym są udostępnione zarówno część muzealna wystawy stałej, jak i większość obiektów na terenie byłego obozu macierzystego Auschwitz I.

Historia i rola obozu koncentracyjnego

Obóz koncentracyjny Auschwitz I powstał w wyniku formalnego podziału Auschwitz w 1943 roku. Mieści się na terenach przedwojennych koszar wojskowych, zaadaptowanych przez nazistów do nowych funkcji. Początkowo pełnił rolę obozu koncentracyjnego i miejsca zagłady, w którym więźniowie ponosili śmierć z powodu braku elementarnych warunków egzystencji. Jednak wraz z budową komory gazowej i krematorium, stał się także ośrodkiem natychmiastowej zagłady.
W Auschwitz I mieściły się część administracyjna, biura dowódcy miejscowego garnizonu i komendanta KL Auschwitz I, a także centralne biura wydziału politycznego i wydziału zatrudnienia. Ponadto na terenach obozowych znajdowały się główne magazyny zaopatrzenia, warsztaty oraz przedsiębiorstwa SS, gdzie więźniowie odbywali przymusowe prace.

Zwiedzanie Auschwitz I
Zwiedzającym udostępniono dużą część terenu i oryginalnych, bądź częściowo zrekonstruowanych obiektów, a także wystawę stałą w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W części zewnętrznej można zwiedzić m.in. bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, komorę gazową i krematorium, oraz poszczególne bloki, w których naziści dokonywali wstrząsających zbrodni. Ponadto, w części wystawy stałej przechowywane są fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów oraz eksponaty historyczne, w tym między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty wchodzące w skład wyposażenia baraków, prywatne rzeczy odebrane deportowanym więźniom.
Na zwiedzanie obozu Auschwitz I należy przeznaczyć minimum 1,5 godziny.

Kontakt

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
33 844 8000
www.auschwitz.org

Lokalizacja

FAQ

W Polsce, w województwie Małopolskim, w mieście Oświęcim.  

Według szacunków historyków Auschwitz (i jego podobozach- głównym ośrodkiem eksterminacji było Birkenau) zginęło 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi.

Auschwitz to były nazistowski obóz koncentracyjny, założony w okupowanej Polsce. 

Około 7,000 więźniów doczekało wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Około 960,000 Żydów (865,000 zostało poddanych zagazowaniu zaraz po dotarciu do obozu).

27 stycznia 1945

Około 70 kilometrów. 

Auschwitz obejmowało 20 hektarów.
 
Auschwitz II-Birkenau 171 hektarów.

KL - obóz koncentracyjny, od niemieckiego słowa konzentrationslager. 

Opinie

4.8 (10 opinii)

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...