Auschwitz II Birkenau - były obóz zagłady

Przegląd

Auschwitz-Birkenau był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady, spośród całego kompleksu obozów Auschwitz

Auschwitz-Birkenau był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady, spośród całego kompleksu obozów Auschwitz. Zbudowany w Brzezince (Birkenau), wsi położonej w sąsiedztwie obozu Auschwitz, był miejscem masowego zabijania Żydów przywożonych w ramach realizowanej przez władze Trzeciej Rzeszy całkowitej zagłady Żydów w Europie. Wraz z pozostałymi obozami, jest Miejscem Pamięci o tragicznej historii zbrodniczych działań nazistów niemieckich.

Miejsce masowej zagłady i ludobójstwa
Auschwitz-Birkenau stanowi świadectwo wstrząsającej historii ludobójstwa i Holokaustu. Budowę obozu rozpoczęto w 1941 roku w odległości ok. 3,5 kilometra od Oświęcimia. Już od następnego roku na jego terenie stanęło blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków, mających według planów nazistów pomieścić nawet 200 000 osób. W jego sąsiedztwie działały natomiast urządzenia masowej zagłady, w których zginęła większość ofiar KL Auschwitz. Przypuszcza się, że w tym miejscu śmierć poniosło około 1 mln ludzi - Żydów, Polaków, Cyganów, a także jeńców radzieckich i więźniów innych narodowości. Zdecydowaną większość, bo aż 90% ofiar stanowili Żydzi.

Zwiedzanie Auschwitz II Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz II wchodzi w skład Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na jego terenie zachowały się ruiny wysadzonych przez SS podczas ewakuacji obozu komór gazowych i krematoriów, prymitywne baraki więźniarskie oraz wiele kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg. Zwiedzającym udostępniono m.in. bramę wjazdową tzw. Bramę Śmierci, kolejową rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów, baraki mieszkalne i sanitarne, w tym barak dziecięcy w obozie kobiecym, oraz budynek tzw. Centralnej Sauny, gdzie odbywał się proces rejestracji i dezynfekcji nowo przybyłych więźniów. Na terenie obozu stoi również Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau poświęcony wszystkim zamordowanym w latach 1940-1945.
Na zwiedzanie obozu Auschwitz II należy przeznaczyć 3,5 godziny.

Kontakt

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
33 844 8000
www.auschwitz.org

Lokalizacja

FAQ

Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau  znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa jako dowód na morderczy charakter antysemickiej i rasistowskiej polityki nazistów. Dowód nieludzkiego traktowania i zbrodni popełnionych na ludziach uznanych za niegodnych do życia, przede wszystkim świadectwo cierpienia narodu Żydowskiego. 

Według szacunków historyków Auschwitz zginęło od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi.

Są to niemieckie nazwy miejscowości w jakich znajdowały się obozy: 
Auschwitz - Oświęcim
Birkenau - Brzezinka 

Auschwitz znajduje się w Oświęcimiu, Birkenau jets oddalone o około 2km od Oświęcimia i znajduje się we wsi Brzezinka. Jest to województwo Małopolskie ok 70km od Krakowa. 

Opinie

4.8 (10 opinii)

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...