Brama Birkenau (Brama Śmierci)

Przegląd

Brama śmierci w Birkenau jest nie tylko symbolem ludzkiego cierpienia, ale również przestrogą dla przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zapominać o mrocznych czasach, które miały miejsce w XX wieku.

Każdy kto kiedykolwiek przybył do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau otoczonego ogrodzeniem z drutu kolczastego, musiał najpierw przejść przez główną bramę wjazdową nazwaną "Bramą Śmierci". Nazwa nie jest przypadkowa. To właśnie w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Birkenau, zginęła przeważająca liczba ofiar KL Auschwitz – ponad milion osób, Żydów, Polaków, Cyganów, a także jeńców radzieckich i więźniów innych narodowości. Zdecydowaną większość, bo aż 90% ofiar stanowili Żydzi.Współczesna bryła Bramy Śmierci Birkenau pochodzi z 1943 roku. Bezpośrednia linia kolejowa znajdująca się pod przejazdem, powstała dopiero wiosną 1944 roku. Nad bramą, przez którą obecnie przebiega tor kolejowy, wznosi się piętrowa wieża wartownicza. Z jej okien można zobaczyć panoramę byłego obozu. Natomiast wewnątrz znajdują się zachowane do tej pory parterowe budynki z surowej cegły oraz główna wartownia obozu.  Brama Śmierci Birkenau znajduje się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz II i wchodzi w skład Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kontakt

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
33 844 8000
www.auschwitz.org

Lokalizacja

FAQ

Auschwitz-Birkenau znajduje się we wsi Brzezinka, 2km od Oświęcimia. 

Są to niemieckie nazwy dla Polskich miejscowości:
Auschwitz-Oświęcim 
Birkenau-Wieliczka 

Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau wraz z otaczającą je Strefą Ochronną wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa jako dowód  morderczego charakteru antysemickiej i rasistowskiej polityki nazistów, świadectwo nieludzkiego traktowania i odbierania godności ludzkiej, które doprowadziło do wymordowania niemal 90% narodu Żydowskiego.  

Według szacunków historyków Auschwitz (i jego podobozach- głównym ośrodkiem eksterminacji było Birkenau) zginęło 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi.

Opinie

4.8 (10 opinii)

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...