Miejsce Pamięci Auschwitz zwiększa dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

20 czerwca 2023

"Auschwitz - pamięć dostępna" to projekt ułatwiający zwiedzanie dla osób niesłyszących.
Miejsce Pamięci Auschwitz zwiększa dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Miejsce Pamięci Auschwitz zwiększa dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Nowy projekt pod tytułem "Auschwitz – pamięć dostępna" ma na celu dostosowanie zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością słuchu oraz zniwelowanie barier towarzyszących organizacji wizyty w Muzeum.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest multimedialny przewodnik zawierający mapy ze zaznaczoną ścieżką zwiedzania i komentarzem historycznym w Polskim Języku Migowym (PJM), Systemie Językowo-Migowym (SJM) oraz Międzynarodowym Języku Migowym (IS). Przewodnik ten ułatwi zwiedzanie zarówno Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

"Indywidualni odwiedzający z niepełnosprawnością słuchu będą mogli bezpłatnie skorzystać z tabletu, na którym dostępny będzie przewodnik w języku migowym lub otrzymać kod QR, który umożliwia jego pobranie na własne urządzenie mobilne", powiedziała Nataliia Tkachenko z Projektów Edukacyjnych Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).

Dostępne są również pakiety informacyjne zawierające szczegółowe informacje o godzinach otwarcia Muzeum, zasadach przebywania na terenie Miejsca Pamięci oraz możliwości skorzystania z propozycji edukacyjnych dla osób niedosłyszących i niesłyszących.

Alicja Wójcik z Projektów Edukacyjnych w MCEAH dodała, że istotne jest dla nich zniwelowanie barier dla osób z niepełnosprawnością słuchu i umożliwienie im zwiedzania na równi z osobami słyszącymi. W ramach projektu opracowano także materiały edukacyjne dostępne online, w tym multibook podsumowujący wizytę oraz 27 odcinków podcastu "O Auschwitz" z tłumaczeniem na PJM i SJM.

Pracownicy Muzeum wzięli udział w szkoleniach dotyczących dostępności cyfrowej Muzeum, dostępności działań edukacyjnych z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych, a także właściwego zachowania wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Projekt "Auschwitz – pamięć dostępna" jest finansowany ze środków projektu "Kultura bez barier" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...