Wielkanoc w Polsce. Co można robić w Krakowie na Wielkanoc?

21 marca 2022

Wielkanoc w Polsce. Co można robić w Krakowie na Wielkanoc?
21 marca 2022

Święta Wielkanocne w kulturze katolickiej obchodzone są na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To stare i niezwykle ważne święto w polskim kalendarzu, dlatego jego celebracja łączy wiele rytuałów i tradycji. Dokładna data Wielkanocy nie jest stała i zmienia się co roku. Kto i jak ustala, kiedy jest Wielkanoc w Polsce?

Data Wielkanocy w Polsce

Podczas soboru nicejskiego w IV w. n.e. zdecydowano, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ma to związek z przekazami Ewangelii i tradycją żydowską, a szczególnie kalendarzem księżycowym. Wielkanoc w Polsce nie ma zatem ustalonej, stałej daty. Święta wypadają zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Pisanka i kościół Mariacki

Tradycje wielkanocne w Polsce

Jak jest obchodzona Wielkanoc w Polsce? Zwyczaje wielkanocne sięgają korzeniami nawet czasów słowiańskich i łączą w sobie obrzędy ludowe związane z przyrodą oraz kulturę chrześcijańską. Wielkanoc jest pełna symboli zwycięstwa nad śmiercią, nowego życia i nadziei.

Ciekawym zjawiskiem jest zróżnicowanie regionalne tradycji w Polsce. W zależności od części kraju można spotkać odmienne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Zawsze jednak oprócz uroczystego śniadania wielkanocnego we wszystkich regionach Polski, dekoruje się pisanki oraz oblewa się wodą w lany poniedziałek.

Tradycje w całym okresie wielkanocnym

Przygotowanie do Wielkanocy to tzw. Wielki Post, który trwa 40 dni. Polska tradycja Świąt Wielkiej Nocy jest niezwykle bogata w symbole. Przed świętami rodziny szykują ozdoby świąteczne w tym pisanki, jako znak nowego życia. Wykonuje się przepiękne palmy upamiętniające wjazd Chrystusa do Jerozolimy, które po poświeceniu w Niedzielę Palmową mają za zadanie chronić domowników przed nieszczęściem i chorobą.

W sobotę wielkanocną święci się potrawy w kościele. Zanoszą je całe rodziny w koszyczku, w którym nie może zabraknąć jajka, baranka, czyli metafory niewinności i posłuszeństwa, chleba – oznaczającego ciało Jezusa, wędliny dla dostatku, soli dla oczyszczenia i odstraszenia zła, pieprzu i chrzanu zapewniającego siłę oraz ciast symbolizujących przyjaźń człowieka z naturą i umiejętność tworzenia. Koszyk ozdabiany jest bukszpanem, który jako całoroczna roślina zielona, oznacza wytrwałość i wieczność. Zwyczaj święconek ma przynieść błogosławieństwo, obfitość i dobrobyt na cały przyszły rok.

Konkurs Palm Wielkanocnych na Krakowskim Rynku

Śniadanie wielkanocne – kulminacja wyczekiwania i uczta smaków

Wielka Niedziela jest najbardziej podniosłym i radosnym dniem. Od 6 rano dzwony kościołów ogłaszają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Po Mszy Świętej rodziny siadają do uroczystego śniadania. Stół wielkanocny przykrywa się białym obrusem i dekoruje gałązkami bukszpanu. W całym domu nie powinno zabraknąć dekoracyjnych zajączków, kurczaczków, rzeżuchy oraz innych ozdób w wiosennych kolorach.

Polskie śniadanie wielkanocne rozpoczynają życzenia i dzielenie się jajkiem. Z tradycyjnych potraw świątecznych królują żurek, faszerowane jajka, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie i szynki. Na deser serwowane są baby, mazurki i serniki. Po śniadaniu dzieci mają z zadanie znaleźć prezenty od zajączka. Są to drobne upominki, które ukrywa się w ogrodzie lub w domu.

Polskie tradycje wielkanocne – lany poniedziałek

Jedną z najbardziej lubianych i wyczekiwanych przez najmłodszych jest polska tradycja lanego poniedziałku. To jedyny dzień, kiedy bezkarnie można oblewać najbliższych wodą. Zabawa ta nie tylko symbolizowała oczyszczenie, ale także miała sprzyjać płodności.

śniadanie wielkanocne

Święta Wielkanocne w Krakowie

Wiele ciekawych obrzędów wielkanocnych odbywa się w stolicy Małopolski. Odwiedziny Krakowa w okresie Świąt Wielkanocnych to doskonała okazja, by poczuć magię tych świąt i zasmakować w wielu niepowtarzalnych potrawach, a także doskonale się bawić podczas świątecznych wydarzeń od marca do kwietnia.

W drugi dzień świąt wielkanocnych przy klasztorze Norbertanek odbywa się odpust zwany Emausem. To barwny festyn, na którym można posmakować tradycyjnych wyrobów lub pooglądać dzieła lokalnych artystów.

W pierwszy wtorek po Wielkanocy odwiedź kopiec Kraka. Na imprezie wielkanocnej pod nazwą Rękawka są organizowane w Krakowie liczne występy artystyczne, konkursy, a stragany kuszą pysznym jedzeniem i pamiątkami.

Dla prawdziwych melomanów wydarzeniem nie do pominięcia są Misteria Paschalia w Krakowie. Jest to jeden z najważniejszych przeglądów muzyki dawnej w Europie. Festiwal Misteria Paschalia odbywa się w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą. Obok licznych koncertów wystawiane są spektakle tematyczne dotyczące śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa na krakowskim Rynku Głównym.

Po obejrzeniu pełnych emocji inscenizacji i wysłuchaniu niezwykłych koncertów Misteria Paschalia, zajrzyj na stragany Jarmarku Wielkanocnego w Krakowie. Można tu zakupić

artykuły świąteczne, pamiątki, zabawki, biżuterię oraz unikalne rękodzieło. Po przerwie spowodowanej pandemią Krakowski Jarmark Wielkanocny rozkwitnie w 2022 roku jeszcze pełniej niż dotychczas.

Rękawka na Kopcu Kraka

Jaka jest pogoda w kwietniu w Krakowie?

Gdy odwiedzisz Kraków w kwietniu, możesz spodziewać się niewielkiego deszczu. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują między 10°C a 20°C. Słońce jest już wysoko na niebie i świeci dość mocno. To idealna pogoda na rodzinne spacery po Krakowie i okolicach.

Wielkanoc w Krakowie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem i przygodą dla każdego.

Wstecz

Dodaj komentarz

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisać swoje imię
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...