Kraków
Przegląd
Miasto, w którym historia jest wciąż żywa
Miasto w którym historia jest wciąż żywa. Pełen zabytków, kultury i legend Kraków, od wieków przyciąga gości z całego świata. Dawna stolica Polski, siedziba królów i… studentów, gdyż to właśnie tu założono jeden z pierwszych uniwersytetów na świecie.
Liczne muzea, galerie, zabytki – ale też restauracje i puby – sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natury także nie brakuje: miasto jest ulokowane pośród uroczych dolinek pełnych skał i jaskiń powstałych w okresie jurajskim.
Sercem Krakowa jest stale tętniące życiem Stare Miasto złożone z pięknych kamienic i zabytkowych kościołów, z zachwycającą gotycką bazyliką Mariacką na czele. To przez Stare Miasto wiódł Trakt Królewski, którym poruszali się władcy i ich najznamienitsi goście, by w końcu dotrzeć na Wzgórze Wawelskie. Tam znajduje się kolejna perła krakowskiej architektury – zamek królewski wraz z katedrą.
Stamtąd już tylko krótki spacer dzieli nas od Kazimierza, niegdyś osobnego miasta, a dziś jednej z najbardziej unikatowych dzielnic Krakowa. Wiekowe synagogi, bary ukryte za zabytkowymi szyldami dawnych sklepików, plątanina placyków i ciasnych uliczek zachwycą każdego.
Po drugiej stronie Wisły znajduje się Podgórze będące świadkiem tragicznej historii – w czasie wojny właśnie tam mieściło się getto oraz słynna fabryka Oskara Schindlera.
Warta zwiedzenia jest także Nowa Huta, żywy relikt PRL-u i urzeczywistniony koncept miasta idealnego zgodnego z duchem komunizmu. Można tam nawet zwiedzić jeden z podziemnych bunkrów przeciwatomowych.
Kontakt
Urząd Miasta Krakowa
pl. Wszystkich Świętych 3-4
31-004 Kraków
12 616 1360
www.krakow.pl
Lokalizacja
Najnowsze na blogu
Zobacz wszystkie postyZaplanuj wizytę
Przeglądaj wszystkie wycieczki "Zaplanuj wizytę"FAQ
Kraków położony jest na południu Polski. Jest stolicą województwa małopolskiego.
W Krakowie nie możesz przegapić zabytków Starego Miasta, Kazimierza. Koniecznie odwiedź Wawel, Fabrykę Schindlera, zobacz Damę z Gronostajem. Kraków to też świetna baza wypadowa dla wycieczki do kopalni soli w Wieliczce, oraz do miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau.
W Krakowie według Urzędu statystycznego jest obecnie ponad 765 000 mieszkańców.
W Krakowie odbywają się liczne festiwale m.in.: Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Muzyki Filmowej, Off Camera, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Studencki Festiwal Piosenki, Wielka Parada Smoków, Etiuda & Anima, Conrad Festiwal i wiele, wiele innych. Kraków słynie z wydarzeń kulturalnych, filmowych, muzycznych, teatralnych, naukowych oraz z imprez cyklicznych.
Baza gastronomiczna w Krakowie jest bardzo bogata, każdy znajdzie coś dla siebie - od barów mlecznych po restauracje wyróżnione w światowej klasy przewodnikach kulinarnych. Najwięcej obiektów znajduje się na Starym Mieście i Kaźmierzu.
Kraków nie jest drogim miastem. Jest znacznie tańszy niż popularne miasta w Europie jak na przykład Paryż, Wiedeń czy Mediolan.
Publicznym transportem (pociąg, autobus) lub taksówkami, uberem, boltem czy free-now.
W Krakowie jest pięć kopców: najstarszymi są kopce Krakusa oraz Wandy, najbardziej popularnym jest kopiec Kościuszki. Największym jest kopiec Piłsudskiego, a najmłodszym kopiec Jana Pawła II.