Święto Rękawki powraca. 300 wojowników zrekonstruuje słowiańską bitwe!

13 kwietnia 2022

Święto Rękawki powraca. 300 wojowników zrekonstruuje słowiańską bitwe!

Rękawka powraca! Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, już 19 kwietnia na Kopcu Krakusa znów powstanie się w słowiańska osada, która przeniesie przybyłych do wieków średnich. Hasło tegorocznej edycji to „Klechdy i podania krakowskie”.

Kraków Rękawka 2022

– Tradycyjne Święto Rękawki to swego rodzaju wehikuł czasu, podróż w czasie. Każdy, kto tego dnia wybierze się na Kopiec Krakusa, w momencie, kiedy się tam znajdzie, ma wrażenie, że wszedł do innej epoki. To za sprawą strojów, asortymentu i przede wszystkim za sprawą wojów i białek, którzy odtwarzają życie we wczesnośredniowiecznych osadach – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Na tegorocznej rękawce zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz z zagranicy. W programie, zgodnie z motywem przewodnim odbędą się ciekawe inscenizacje: „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne”, „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” oraz „Legenda o stworzeniu świata”.

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed wieków

Wydarzenie rozpocznie się tradyzyjnie od obrzędu rozpalenia ognia. Tuż po nim uzbrojeni wojowie obiegną Kopiec Kraka, po czym zaprezentują swoje drużyny.

Punktem kulminacyjnym Tradycyjnego Święta Rękawki będzie tradycyjna bitwa- stracie Wiślan z najeźdźcami, która rozpocznie się o godz. 16.00, a naprzeciw siebie staną dwie potężne armie. Przy użyciu mieczy, toporów i tarczy powalczą o zwycięstwo.

Spotkanie z legendami Krakowa

Na Kopcu Krakusa pojawią się m.in. Świst i Poświst (psotne bóstwa wiatru), Król Węży, zwany Złoczyniem, zawistna wiedźma Marcycha, ubożęta (opiekuńcze duchy) czy figlarne chochliki. Oczywiście nie zabraknie także legendarnego księcia Kraka, mityczne postaci chętnie podzielą się legendami związanymi z Krakowem.

Osada słowiańska i jarmark historyczny

Turyści będą mogli spróbować średniowiecznych przysmaków oraz zobaczyć, jak się wówczas ubierano. Nie zabraknie też muzycznych akcentów z epoki.

Organizatorzy zapraszają na dwa koncerty muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Daj Ognia, który tworzy czerpiąc ze skandynawskiej i polskiej muzyki ludowej. Dla najmłodszych przygotowano osadzoną w czasach średniowiecza strefę zabaw - „Czędowe igry.

Chętni będą mogli zakupić stylizowane gadżety pamiątkowe, wyprodukowane na zlecenie Centrum Kultury Podgórza. Wśród nich znajdą się m.in. skarpetki z oryginalnym wzorem, kubki ze słowiańskiej osady oraz wiele innych "rękawkowych" gadżetów.

Rękawka program

Tradycyjne Święto Rękawki odbędzie się 19 kwietnia w godz. 11.30-18.00.

W programie:
godz. 11.30 | Wejście wojów na Kopiec Krakusa
godz. 12.00 | Obrzęd rozpalenia ognia na Kopcu Krakusa
godz. 12.30 | Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła Kopca
godz. 13.00 | Przedstawienie drużyn
godz. 13.40 | Inscenizacja „Ubicie Smoka Wawelskiego wersje alternatywne”
godz. 14.10 | Koncert zespołu Daj Ognia (część 1) muzyka średniowieczna
godz. 14.45 | Wróżba pomyślności dla grodu Krakowa
godz. 15.00 | „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” inscenizacja
godz. 16.00 | Starcie dwóch armii: Wiślanie kontra najeźdźcy
godz. 17.10 | „Legenda o stworzeniu świata” – inscenizacja
godz. 17.30 | Koncert zespołu Daj Ognia (część 2) muzyka średniowieczna

Ponadto
Osada słowiańska (obóz historyczny)
„Sala tronowa” księcia Kraka
Jarmark sztuki, rękodzieła i potraw tradycyjnych
Gaj zamieszkiwany przez postacie z klechd i podań (Świst i Poświst, król węży Złoczyń, wiedźma Marcycha, chochliki i ubożęta)
Świątynia przedchrześcijańska (Gontyna)
Strefa zabaw dla dzieci „Czędowe igry” (godz. 12.00-18.00)
Strefa gier
Oficjalne gadżety z Rękawki – zobacz i kup
Stoisko Centrum Kultury Podgórza
Stoisko Rady Dzielnicy XIII Podgórze
Stoisko tematyczne Muzeum Archeologicznego w Krakowie

  • wystawy „O kopcu Kraka w tradycji i badaniach”, „Stare i nowe”, „Najstarsze kościoły Krakowa”
  • ciekawostki archeologiczne związane z Kopcem Kraka
  • konkurs rysunkowy „Kopiec jak malowany” oraz inne atrakcje dla dzieci
    Stoisko tematyczne Muzeum Krakowa – Muzeum Podgórza
  • spacer „Od Rękawki do Rękawki – historia najstarszego święta” (zbiórka o godz. 14.00 przy namiocie Muzeum Podgórza)
  • darmowy wstęp na wystawę stałą „Miasto pod Kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza w godz. 10.00-17.00
  • prezentacja archiwalnych fotografii ze Święta Rękawki ze zbiorów Muzeum Krakowa oraz krótka historia Święta Rękawki w godzinach otwarcia Muzeum (co dwie godziny 10.00, 12.00, 14.00, 16.00)
    Stoisko Stowarzyszenia Podgórze.pl

Oficjalna strona wydarzenia

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...