Loading...

Niezwykłe odkrycia archeologiczne przy kościele św. Piotra i Pawła

Fragment domu z przełomu XIII i XIV wieku wraz z bramą do przyziemia to najnowsze odkrycia archeologów w wirydarzu kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Prace powoli zmierzają ku końcowi.

Początek prac związany z budową Panteonu Narodowego

Budowa Panteonu Narodowego połączona z rewaloryzacją krypt w podziemiach świątyni, badaniami archeologicznymi w wirydarzu, czyli zakościelnym dziedzińcu, oraz wzmocnieniem fundamentów rozpoczęła się w 2010 roku. Przez ten czas archeolodzy dokonali wielu cennych odkryć.

Ostatni sezon badań

"To jest ostatni sezon badań. W tym roku zaczną się prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Trwało to tak długo, ponieważ jest tutaj ogromne nagromadzenie obiektów z różnego czasu, poczynając od wału z IX wieku, poprzez rozmaite obiekty o charakterze mieszkalnym i gospodarczym, aż po zabudowę" - mówi prof. Jacek Poleski, archeolog i historyk polskiego średniowiecza, pod okiem którego prowadzone są badania archeologiczne w kościele św. Piotra i Pawła.

Odkrycia z przełomu XIII i XIV wieku

Trwające od 13 lat badania archeologiczne zaowocowały odkryciem tysięcy obiektów, wśród których są m.in. fragmenty zdobionej ceramiki, gotyckie naczynia, płytki posadzkowe z dekoracją, groty strzał, monety czy figurki zwierząt.

Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne

Gdy archeolodzy skończą prace, na teren zakościelnego wirydarza wkroczą konserwatorzy, a następnie ekipy budowlane. Jednak ostateczna koncepcja pawilonu Panteonu Narodowego będzie znana dopiero po zakończeniu badań archeologicznych.

"Jedno jest pewne. To, co udało nam się odkryć, zostanie udostępnione publiczności" - zapowiada prof. Jacek Poleski.

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...