Loading...

Krakowskie Miodobranie: Święto miodu i pszczół na placu Wolnica

Kiedy jesienne liście zaczynają się barwić, a słońce świeci nieco łagodniej na niebie Krakowa, mieszkańcy i turyści zbierają się na placu Wolnica, by uczcić tradycję i skosztować złotego nektaru. W dniach 8–10 września plac Wolnica stanie się centrum pszczelarstwa, dzięki Krakowskiemu Miodobraniu - imprezie, która od prawie trzech dekad cieszy się uznaniem wśród krakowian.

Organizowane przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Miodobranie to nie tylko okazja do zakupu miodu, ale także miejsce spotkania z tradycją i kulturą pszczelarstwa. To przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie.

Dla wielu główną atrakcją jest możliwość zakupu naturalnych produktów pszczelarskich. Lokalni pszczelarze oferują szeroką gamę produktów - od tradycyjnego miodu, przez pyłek, po propolis. To niepowtarzalna okazja, by spróbować różnych rodzajów miodu i poznać tajemnice jego produkcji.

Ale Krakowskie Miodobranie to nie tylko miód. Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen atrakcji. Koncerty, warsztaty, prelekcje – to tylko niektóre z nich. Szczególnie warte uwagi jest pasowanie młodych pszczelarzy oraz akcja krwiodawstwa, która odbędzie się 9 września w Muzeum Etnograficznym.

Parada Pszczół

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu jest Parada Pszczół. W sobotę, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli podziwiać barwny pochód uczestników przebranych za pszczoły i inne związane z nimi postacie. Pomysłowość uczestników jest nieograniczona, co co roku przekłada się na niesamowite i kreatywne przebrania. Parada wyruszy spod pomnika Adama Mickiewicza o godzinie 12:00 i przemierzy Trakt Królewski w kierunku placu Wolnica.

Krakowskie Miodobranie: Święto pszczół w Krakowie

Program

8 września 2023
Piątek

 • Kiermasz produktów pszczelich
  9:00 - 19:00, Plac Wolnica
  Zapraszamy na stoiska lokalnych pasiek na degustacje oraz zakupy pysznych, naturalnych produktów pszczelich prosto od pszczelarzy.
 • Zaproś pszczołę do Ogrodu
  12:00-18:00, Plac Wolnica
  Wymień zakrętki na rośliny miododajne. Akcja odbędzie się do godziny 18:00 lub do wyczerpania zapasów. 250 sadzonek do rozdania.
 • Uroczyste otwarcie 30. Krakowskiego Miodobrania
  17:00, Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych, Sala Portretowa
  W programie m.in:
  • Opowieść o pszczołach: Autorka wielu książek dla pszczelarzy i miłośników pszczół, Martyna Walerowicz, obali mity i potwierdzi fakty o pszczołach w swoim wystąpieniu pt. "Fakty i mity".
  • Melodia z Piwnicy pod Baranami w wykonaniu Tamary Kalinowskiej, związanej z kabaretem literackim "Piwnica pod Baranami".
 • Przegląd artystów ulicznych
  17:00 - 19:00, Plac Wolnica
  Specjalnie dla Was wystąpią artyści, którzy swoje zdolności muzyczne prezentują na co dzień na ulicach Krakowa.

9 września 2023

 • Kiermasz produktów pszczelich
  9:00 - 19:00, Plac Wolnica
  Zapraszamy na stoiska lokalnych pasiek na degustacje oraz zakupy pysznych, naturalnych produktów pszczelich prosto od pszczelarzy.
 • Krwiobranie
  10:00 - 15:00, Plac Wolnica - Muzeum Etnograficzne
  Wspólna akcja Krwiodawstwa zorganizowana przez Pszczelarzy oraz RCKIK w Krakowie. Możliwość oddania krwi w Muzeum Etnograficznym na Placu Wolnica od 10:00 do 15:00. O godzinie 15:30 finał Krwiobrania i losowanie nagród.
 • Parada Pszczół
  12:00 - 13:30, Rynek Główny - Plac Wolnica
  Rozpoczęcie przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Korowód barwnych przebierańców przemierza ulice Krakowa. Od 13:00 do 13:30 konkurs na najlepsze przebrania pszczelarzy. Czekają atrakcyjne nagrody!
 • Animacje dla dzieci
  13:30 - 16:00, Plac Wolnica
  Zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, bańki mydlane.
 • Koncert Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiak"
  12:00 - 12:30, Plac Wolnica
  Zapraszamy na koncert jednego z największych międzyszkolnych zespołów folklorystycznych w Polsce.
 • Warsztaty dla dzieci
  11:00 - 16:00, Plac Wolnica
  Podczas krótkich, 20-minutowych zajęć stworzymy zgrabne „M2” z poddaszem dla pszczół murarek i złotooków. Każdy uczestnik zabierze swoje dzieło ze sobą.
 • Finał Przeglądu Artystów Ulicznych
  17:00 - 19:00, Plac Wolnica

10 września 2023

 • Kiermasz produktów pszczelich
  9:00 - 19:00, Plac Wolnica
  Zapraszamy na stoiska lokalnych pasiek na degustacje oraz zakupy pysznych, naturalnych produktów pszczelich.
 • Pszczelarska Msza Święta
  11:00 - 12:00, Plac Wolnica
  W kościele Bożego Ciała tuż obok Placu Wolnica. Msza pszczelarska, po której przemarsz z Kościoła na scenę Krakowskiego Miodobrania w towarzystwie orkiestry Akademii Górniczo-Hutniczej.
 • Pasowanie młodych pszczelarzy
  12:00 - 13:00, Plac Wolnica
  Uroczyste przyjęcie w poczet członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich nowych adeptów pszczelarstwa.
 • Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy
  14:00 - 16:00, Plac Wolnica
  Zespół "Krakowiacy" działa nieprzerwanie od 1951 roku. Prezentuje folklor wielu regionów Polski.
 • Warsztaty dla dzieci
  11:00 - 16:00, Plac Wolnica
  Podczas krótkich, 20-minutowych zajęć stworzymy zgrabne „M2” z poddaszem dla pszczół murarek i złotooków.
 • Finał konkursu fotograficznego
  17:00, Plac Wolnica
  Wręczenie dyplomów oraz głównych nagród, w tym nagrody publiczności.
Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...