Kopalnia Soli „Wieliczka”

Przegląd

Ta nieczynna już dziś kopalnia „białego złota” stanowi prawdziwą turystyczną perłę Europy. Świadczy o tym wpisanie jej w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jednego z pierwszych obiektów na świecie. Kopalnia co roku ściąga około miliona turystów, którzy podziwiają jej   piękno. Jest  nie tylko świadectwem ponad 700-letniej historii wielickiego górnictwa, ale także zachwycającym podziemnym miastem. To wszystko czyni wielicką kopalnię zabytkiem unikatowym w skali światowej. 

Czy wiecie, że Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najchętniej zwiedzanych obiektów turystycznych w Polsce, a przy tym, nieprzerwanie od średniowiecza, czynnym zakładem górniczym? Niegdyś, to właśnie stąd dostarczano sól na stoły w niemal całej Europie. Wpisana w 1978 roku na listę UNESCO, obecnie jest miejscem historycznego dziedzictwa, w którym można zetknąć się nie tylko z bogatymi tradycjami górniczymi, ale również z wyjątkową kulturą i sztuką.

Historia soli Wieliczce
Złoże soli kamiennej w Wieliczce powstało 15 mln lat temu w wyniku sedymentacji osadów morza mioceńskiego i formowania przez tektoniczne ruchy górotwórcze Karpat. Okoliczni mieszkańcy pozyskiwaniem soli trudnili się już w czasach prehistorycznych. Później stanowiła podstawę ekonomiczno-gospodarczą, służąc jako środek płatniczy. Używano jej do konserwacji mięsa, masła, ryb, garbowania skór, a nawet produkcji prochu strzelniczego. Kopalnia soli Wieliczka jest jedną z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. Według dokumentów historycznych, górnictwo solne istniało na tych terenach już za panowania Bolesława Chrobrego w latach 995-1025. W 1996 roku zaprzestano całkowicie wydobycie złoża, jednak górnicy nadal mają sporo pracy,  zabezpieczając powstałe pod ziemią komory i korytarze, chroniąc zabytkowe miejsca przed skutkami wielowiekowej intensywnej eksploatacji.

Co czeka na turystów?
Przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli, wydrążono 9 poziomów a w nich aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Pod powierzchnią, na turystów czeka wiele atrakcji stworzonych przez naturę i człowieka – słynne Kaplice Św. Kingi i Św. Antoniego, Komora Pieskowa Skała, monumentalne konstrukcje ciesielskie, piękne zdobienia, rzeźby i płaskorzeźby z soli, a także trzy jeziora solne. Unikatowy mikroklimat kopalni, z dużą zawartością chlorku sodu, potasu, magnezu i wapnia, ma dobroczynne działanie na drogi oddechowe.

Kontakt

Kopalnia Soli "Wieliczka"
ul. Daniłowicza 10
32-020 Wieliczka
12 278 73 02
www.kopalnia.pl

Lokalizacja

FAQ

Kopalnię soli można dojechać pociągiem lub autobusem. Aby zapewnić sobie wygodną podróż oraz gwarantowane bilety na wycieczkę, zachęcamy do skorzystania z naszej specjalnie dla turystów zorganizowanej wycieczki.

Średni czas trwania wycieczki po Kopalni Soli Wieliczka wynosi około 2-3 godzin, ale może się wydłużyć w zależności od zainteresowań i tempa zwiedzania.

Kopalnia oferuje specjalne trasy dla osób niepełnosprawnych, ale warto wcześniej skontaktować się z kopalnią, aby sprawdzić dostępność.

Temperatura w kopalni jest stała 14-16 stopni więc warto dostosować swój ubiór do warunków panujących w kopalni. Ponadto pamiętaj o wygodnych butach. 

Kopalnia Soli Wieliczka jest otwarta codziennie, z wyjątkiem 1 stycznia, Wielkanocy, 1 listopada i 25 grudnia. Godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od sezonu, dlatego warto sprawdzić je na stronie internetowej kopalni.

Tak! Kopalnia Soli Wieliczka nie tylko jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale także jest jednym z pierwszych obiektów, które zostały wpisane na listę, obok innych ikonicznych miejsc, takich jak Wyspy Galapagos, Park Narodowy Yellowstone i Wenecja. Fakt, że Kopalnia Soli Wieliczka jest uznana przez UNESCO od ponad czterech dekad, świadczy o jej znaczeniu kulturowym i historycznym.

Tak, na terenie Kopalni Soli Wieliczka znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami, gdzie można zjeść, wypić kawę lub kupić pamiątki.

Tak, Kopalnia Soli Wieliczka oferuje wycieczki z przewodnikiem w różnych językach. Zaleca się wcześniejszą rezerwację.

Temperatura w kopalni utrzymuje się na stałym poziomie 14-16 stopni Celsjusza, dlatego warto ubrać się na warstwy, aby dostosować się do warunków panujących w kopalni. Ponieważ na trasie zwiedzania znajduje się około 800 schodów, zalecamy wygodny ubiór i wygodne buty.

Opinie

4.8 (10 opinii)

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...