Podziemny Blask: Kopalnia Soli Wieliczka Gości Płomień Pokoju i Medale Igrzysk Europejskich

13 czerwca 2023

Płomień Pokoju i medale Igrzysk Europejskich 2023 zaprezentowane na głębokości 125 m w Kopalni Soli 'Wieliczka
Podziemny Blask: Kopalnia Soli Wieliczka Gości Płomień Pokoju i Medale Igrzysk Europejskich

Podziemny Blask: Kopalnia Soli Wieliczka Gości Płomień Pokoju i Medale Igrzysk Europejskich

Ścieżka Płomienia Pokoju

Rozpoczynając swoją podróż z brzegów Morza Bałtyckiego, Płomień Pokoju Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, 5 czerwca zanurzył się na głębokość 125 metrów pod ziemią w Kopalni Soli "Wieliczka". Ten podziemny poziom będzie miejscem, gdzie płomień będzie płonął podczas Igrzysk (kończących się 2 lipca) w solnej rzeźbie, promując idee wartości olimpijskich oraz hasło przewodnie Igrzysk Europejskich, które rozpoczynają się 21 czerwca w Małopolsce: "jesteśmy jednością".

Uroczyste przekazanie Płomienia Pokoju

Uroczyste przekazanie Płomienia Pokoju do kopalni zgromadziło liczne osobistości, wśród których znaleźli się Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. Podczas ceremonii odsłonięto solną rzeźbę, w której osadzono Płomień Pokoju, a także zaprezentowano medale Igrzysk Europejskich, które będą wręczane triumfatorom.

Znaki entuzjazmu

Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, wyraził swoje podekscytowanie: "Nie tylko sport, ale cały kraj świętuje. Mamy okazję pokazać się jako stabilne, bezpieczne państwo, które jest w stanie zorganizować wydarzenia sportowe najwyższej klasy. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli nam dotrzeć do tego punktu, musieliśmy przetrwać wiele, aby to osiągnąć. Czeka nas jasna przyszłość i perspektywa organizacji jeszcze bardziej ambitnych projektów".

Symbole pokoju i tradycji

Medale III Igrzysk Europejskich zostały wykonane z metali pochodzących z recyklingu, takich jak materiały elektroniczne czy nieużywana biżuteria. Na medalach znajdują się graficzne aluzje do symboli pokoju, polskiej historii oraz tradycji Małopolski.

Podziemna podróż Płomienia Pokoju

Płomień Pokoju dotarł do Wieliczki po południu. Został przeniesiony do górniczej lampy, a następnie zstąpił do głębi ziemi. Pracownicy kopalni - górnicy, przewodnik, muzycy orkiestry - przekazali go do komory Stanisława Staszica na głębokość 125 m, gdzie będzie doglądany przez załogę kopalni i podziwiany przez zwiedzających z całego świata aż do zakończenia Igrzysk Europejskich.

Ogień i sól: Symbole jedności i prawdy

Płomień Pokoju w górniczej lampe sicherce przypomina o wartościach olimpijskich takich jak honor, uczciwość, solidarność. Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A., Paweł Nowak, zauważył: "Płomień Pokoju ma wymiar symboliczny. Dawniej ogień przenoszony w kaganku dawał górnikom otuchę, pozwalał odnaleźć drogę, rozpraszał ciemności kopalni. Był towarzyszem i przewodnikiem. Dziś, 125 metrów pod ziemią, umieściliśmy Płomień Pokoju na soli, która przez wieki była źródłem bogactwa Polski."

Unikalne solne rzeźby

W Kopalni Soli Wieliczka, górnicy stworzyli dla Płomienia Pokoju potężny postument w kształcie górniczego kasztu, na którym znajduje się solna rzeźba przedstawiająca logo Igrzysk. Rzeźbę stworzył utalentowany górnik-rzeźbiarz, Jan Banaś. W centrum kompozycji znajduje się lampa górnicza z płomieniem, strzeżona przez solne rzeźby maskotek Igrzysk: Smoka Krakuska i Salamandrę Sandrę.

Marcin Nowak, Prezes Komitetu Organizacyjnego, podkreślał doskonałą współpracę z Kopalnią „Wieliczka”, twierdząc: „Nasza obecność w tym niezwykłym miejscu to kolejny etap podróży Płomienia Pokoju. Dziś jest także wyjątkowy dzień, gdyż pokazano medale, które niebawem zostaną zdobyte przez naszych sportowców. Wierzę głęboko, że już pierwszego dnia Igrzysk przynajmniej jeden z tych medali trafi na szyję polskiego sportowca. Zapraszam wszystkich na największe wydarzenie 2023 roku w Europie.”

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...