Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przegląd

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Wybierając się do Krakowa, warto odwiedzić Oświęcim, by złożyć wizytę w Muzeum Auschwitz i Miejscu Pamięci.  Obóz Auschwitz był największym ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów i jednocześnie największym obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest nie tylko świadectwem historii, ale również symbolem wojny, terroru, ludobójstwa i Holokaustu.

Wstrząsająca historia Auschwitz
Nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady został zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej w położonym w odległości ok. 70 km Oświęcimiu. Założony pierwotnie jako obóz pracy dla więźniów politycznych, wkrótce stał się obozem zagłady, największym pod względem liczby ofiar miejscem mordu Żydów, Polaków, Cyganów i wielu innych narodowości. Szacuje się, że w Auschwitz-Birkenau, życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Miejsce hołdu i pamięci o okrutnej historii
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wraz z Miejscem Pamięci, obejmują obszar dwóch zachowanych części, obozu macierzystego Auschwitz I oraz oddalonego o trzy kilometry Auschwitz II-Birkenau. W granicach Auschwitz zachowały się oryginalne oraz częściowo zrekonstruowane, bocznice kolejowe i rampy, komory gazowe, baraki więźniarskie oraz ogrodzenia. W części muzealnej zgromadzono natomiast eksponaty historyczne - fotografie i dokumenty, ubrania więźniarskie i prywatne rzeczy odebrane uwięzionym, a także wyposażenie baraków. W znajdującym się przy głównym wejściu do muzeum Auschwitz-Birkenau kinie, wyświetlane są filmy poświęcone historii obozu, w tym także piętnastominutowy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu.
Planując wizytę w Auschwitz-Birkenau, warto wziąć pod uwagę, że dla wielu osób, może to być trudne przeżycie. Jest to jednak jedno z tych miejsc, które należy choć raz w życiu zobaczyć, by zrozumieć historię współczesnego świata oraz kształtować indywidualną i zbiorową pamięć o Auschwitz. Ze względu na ogromne zainteresowanie jakim turyści darzą Muzeum w Oświęcimiu, wizytę należy planować z dużym wyprzedzeniem.  

Kontakt

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
33 844 8000
www.auschwitz.org

Lokalizacja

FAQ

Do zwiedzania udostępniona jest większa część byłych obozów Auschwitz oraz Auschwitz II Birkenau. Kompleks ten był największym miejscem masowej eksterminacji. 
 

Na zwiedzanie Auschwitz należy przeznaczyć minimum 1,5h oraz tyle samo na zwiedzanie Birkenau. 

Tak, jednak należy pamiętać, że maksymalny rozmiar bagażu lub przedmiotów dopuszczonych do wniesienia na teren Muzeum wynosi 30x20x10 cm. Ponadto muzeum zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia kontroli osób wchodzących na teren muzeum (między innymi przy użyciu elektronicznych urządzeń do wykrywania materiałów i przedmiotów niebezpiecznych). Osoby, które odmówią kontroli nie zostaną wpuszczone na teren Muzeum. 

Odwiedzając miejsce pamięci najlepiej postawić na ubiór stosowny do powagi miejsca. Pamiętaj, że będziesz spacerować po miejscu w którym straciło życie blisko milion osób. 

Opinie

4.8 (10 opinii)

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...