Zakończenie Pierwszego Etapu Prac nad Muzeum KL Plaszow i Nadchodzące Otwarcie Wystawy

16 lutego 2024

Pierwszy etap Muzeum KL Plaszow zakończony, odsłonięcie wystawy plenerowej 15 marca. Podróż przez historię i pamięć.
Zakończenie Pierwszego Etapu Prac nad Muzeum KL Plaszow i Nadchodzące Otwarcie Wystawy

Zakończenie Pierwszego Etapu Prac nad Muzeum KL Plaszow i Nadchodzące Otwarcie Wystawy

Projekt Muzeum KL Plaszow, obejmujący przekształcenie 37-hektarowego terenu, gdzie niegdyś rozciągał się nazistowski obóz koncentracyjny, wkroczył w decydującą fazę. Pierwszy etap prac, skupiony na renowacji i zagospodarowaniu tego historycznego obszaru, dobiegł końca. Jest to ważny krok w kierunku realizacji pełnej infrastruktury muzealnej, która ma w przyszłości zawierać elementy takie jak Szary Dom i planowany Memoriał.

Nadrzędnym celem tych działań było zachowanie autentyczności terenu, bez wprowadzania nowych rekonstrukcji. Dążąc do tego, zespół projektowy skupił się na wyeksponowaniu historycznych ścieżek, odnowieniu Pomnika Ofiar Faszyzmu oraz stworzeniu schodów terenowych, co ma na celu ułatwienie dostępu do różnych części terenu, jednocześnie zachowując jego historyczny kontekst.

Muzeum zdecydowało się na otwarte podejście do przestrzeni, rezygnując z ogrodzenia, co pozwala na swobodne przekraczanie granic dawnego obozu przez mieszkańców i turystów. Elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci, wraz z informacyjnymi pylonami i tablicami, zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić zwiedzanie i zachęcić do refleksji nad historią tego miejsca.

Kulminacyjnym momentem tego etapu będzie otwarcie nowej wystawy plenerowej zaplanowane na 15 marca. Ta ekspozycja, wykorzystująca teksty kuratorskie, relacje więźniów i materiał ilustracyjny, ma na celu głębokie wprowadzenie zwiedzających w historię KL Plaszow, nadając ludzki wymiar tragedii, która miała tu miejsce. Wystawa została zaprojektowana tak, aby nie tylko edukować, ale również humanizować przeszłość, przybliżając indywidualne losy więźniów.

Dzięki tym staraniom, Muzeum KL Plaszow staje się miejscem, które nie tylko upamiętnia historię i ofiary obozu, ale również służy jako przestrzeń edukacyjna, inspirująca do refleksji nad historią, pamięcią i naszą wspólną przyszłością. Ostateczny cel projektu, który zakłada rozbudowę infrastruktury muzealnej i stworzenie przestrzeni upamiętniającej, ma na względzie nie tylko zachowanie pamięci o przeszłości, ale także przekazanie wiedzy o historii KL Plaszow szerszej publiczności.

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...