Loading...

Spotkanie „Pamięć/Zachor” w Krakowie: Przypomnienie o tragedii KL Plaszow

6 sierpnia w Krakowie odbyło się upamiętnienie więźniów i ofiar nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. Organizowane przez Muzeum KL Plaszow, wydarzenie zgromadziło zarówno mieszkańców miasta, jak i ocalałych z obozu.

Dlaczego 6 sierpnia jest takie ważne?

Muzeum KL Plaszow każdego roku organizuje spotkanie „Pamięć/Zachor” w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia. Właśnie tego dnia w 1944 roku naziści aresztowali kilka tysięcy mężczyzn w Krakowie i osadzili ich w obozie Plaszow, zdarzenie to znane jest jako „czarna niedziela” w historii miasta.

Jak naziści próbowali zatrzeć ślady KL Plaszow?

W lipcu i sierpniu 1944 r., naziści próbowali zatrzeć ślady KL Plaszow, wysyłając więźniów w głąb Rzeszy, usuwając elementy infrastruktury obozu i pozbywając się ciał ofiar. Mimo ich prób, materialne pozostałości obozu przetrwały, a słowa ocalałych zostały przekazane dalej.

Kim byli uczestnicy spotkania „Pamięć/Zachor”?

Mimo deszczowej pogody, w niedzielę wieczorem mieszkańcy Krakowa i pracownicy Muzeum KL Plaszow zgromadzili się, aby upamiętnić wydarzenia związane z historią obozu Plaszow i jego więźniami.

Jaka jest misja spotkań „Pamięć/Zachor”?

"Wydarzenie „Zachor” jest dla wszystkich. Każdy może przyjść. Próbujemy połączyć pamięć dwóch wydarzeń." - powiedziała Marta Śmietana z Muzeum KL Plaszow. Śmietana wskazała, że opowieść o obozie jest skomplikowana i wielowymiarowa, ale warto ją odnaleźć w słowach tych, którzy przeżyli.

Oddanie głosu ocalałym

Podczas spotkania odczytano fragmenty relacji ocalałych więźniów. Słowa Malviny Graf, byłej więźniarki KL Plaszow, podkreśliły ciężar życia w obozie. Słuchacze usłyszeli również wspomnienia Tadeusza Śliwińskiego, członka Armii Krajowej, który był więźniem KL Plaszow.

Spotkanie upamiętniające odbyło się pod patronatem Bernarda Offena, ocalałego z Holokaustu i byłego więźnia KL Plaszow. Offen, urodzony w 1929 r. w Podgórzu, podzielił się swoimi doświadczeniami z uczestnikami.

Spotkanie "Pamięć/Zachor" to nie tylko przypomnienie o historii KL Plaszow, ale również hołd dla tych, którzy tam cierpieli i świadectwo ocalałych, które nadal dzisiaj żyją w pamięci.

Wstecz
 

Dlaczego my?

Od 14 lat działamy na rynku Krakowskiej turystyki, w tym czasie obsłużyliśmy już ponad milion klientów! To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć zorganizowany zespół, który codzienniedba, by nasze wycieczki były dopracowane w najmniejszym szczególe.
Dzięki ścisłej współpracy z podmiotami turystycznymi jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom profesjonalnie przygotowane wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy z pasją dzielą się rozległą wiedzą na temat Krakowa oraz najbardziej cennych obiektów w okolicy — Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Specjalizujemy się również w organizacji wyjazdów premium. Prywatnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków małopolski. Z przyjemnością zorganizujemy twój dzień w Zakopanem, Pieninach bądź Częstochowie.Realizujemy także transfery lotniskowe oraz inne usługi z zakresu transportu osób. Dzięki nowoczesnej flocie zapewniamy maksymalny komfort w czasie przejazdu. Każdy z naszych pracowników bez problemu komunikuje się w języku angielskim. Korzystamy z nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, nad którymi stale czuwa nasz doświadczony zespół dyspozytorów. Codziennie dokładamy wszelkich starań by klienci, którzy nam zaufali cieszyli się najwyższą jakością świadczonych usług.

Loading...